Otovo og Swiss Life Asset Managers baner vei for en grønnere fremtid i Europa
I Otovo jobber vi hver dag for å finne nye og innovative måter å akselerere overgangen til ren energi på, og for å gjøre solenergi tilgjengelig for enda flere europeiske husholdninger. Nå har vi inngått en betydelig avtale med Swiss Life Asset Managers – en avtale som styrker vår posisjon som ledende aktør innen solenergi, og legger til rette for videre vekst.
Hva handler avtalen om?
Gjennom denne nye avtalen selger Otovo en portefølje av abonnementsavtaler for solcelle- og batterianlegg til Swiss Life Asset Managers. Porteføljen inkluderer anlegg vi allerede har installert i perioden 2020–2024, samt anlegg som skal installeres i 2025 og 2026. Avtalen frigjør kapital for Otovo, som gjør det mulig å skalere virksomheten videre og holde fullt fokus på vår kjerneoppgave – å levere rene energiløsninger som gir boligeiere en unik kontroll over eget strømforbruk med egenprodusert strøm.
Dette er avtalen:
- Rundt 50 millioner euro for anlegg installert mellom 2020 og 2024, med første del av avtalen planlagt gjennomført i første kvartal 2025.
- Rundt 55 millioner euro for anlegg som skal bygges i perioden 2025 til tredje kvartal 2026.
Første fase forventes å gi oss 13 millioner euro (tilsvarende 155 millioner kroner) i kontantstrøm – noe som gir Otovo økt fleksibilitet i tiden fremover og mulighet til å fortsette å vokse på det europeiske markedet.
Hvorfor er dette partnerskapet viktig?
Dette er ikke første gang vi samarbeider med Swiss Life Asset Managers. Allerede i oktober 2023 inngikk vi en lignende avtale om solcelle- og batterianlegg i Norge og Sverige. Nå tar vi steget videre sammen, og opererer i ti europeiske land med et felles mål: å gjøre bærekraftige og kostnadseffektive solenergiløsninger tilgjengelige for flest mulig boligeiere.
Marc Schürch, Head of Renewable Energy hos Swiss Life Asset Managers, sier følgende om det utvidede samarbeidet: “Otovo er i en unik posisjon til å skape attraktive energieiendeler som passer perfekt med våre investeringsstrategier. Vi tror dette vil bidra til at titusenvis av husholdninger får tilgang til billigere og renere strøm.”
For oss i Otovo handler avtalen om mer enn finansiell vekst – dette er en viktig milepæl i arbeidet med å gjøre solenergi tilgjengelig for flere. Som vår CEO, Andreas Thorsheim, sa det: “Det føles som å lande etter en lang reise.” Partnerskapet gjør oss i stand til å forbedre forretningsmodellen, styrke likviditeten og fortsette elektrifiseringen av europeiske hjem.
Hvordan endrer dette forretningsmodellen vår?
Gjennom 2024 har vi gjort viktige grep for å effektivisere virksomheten og møte den økende etterspørselen etter solenergi. Blant annet har vi:
- Optimalisert kostnader for å sikre lønnsomhet på dagens aktivitetsnivå.
- Innført en hybrid salgsmodell med større kundefokus og høyere konverteringsrate.
- Forenklet driften for bedre kontantstrøm og økonomisk helse.
Disse tiltakene gjør oss enda bedre rustet til å fortsette vår ledende rolle innen solenergi og rene energiløsninger.
Hva skjer fremover?
Etter avtalen med Swiss Life Asset Managers vil Otovo fokusere på to hovedsegmenter:
- Direktesalg (B2C): Rundt 70 % av våre installasjoner skjer gjennom direkte salg til forbrukere.
- Leieavtaler (B2B2C): Leiemodellen står for rundt 30 % av installasjonene, og gir flere kunder muligheten til å ta i bruk solenergi uten store investeringer.
Alle salg i begge segmenter vil nå konverteres til kontanter ved ferdigstilt installasjon, noe som gjør modellen mer effektiv og gir rom for videre investeringer.
Finn adressen din og oppdag fordelene ved å bytte til eget forbruk med Otovo!
Blikket rettet fremover
Denne avtalen markerer starten på et nytt og spennende kapittel for Otovo. Sammen med Swiss Life Asset Managers fortsetter vi å utvide tilgangen til solenergi i Europa – og bidrar til en grønnere og mer bærekraftig fremtid.
Etterspørselen etter solenergi vokser raskt, og Otovo er godt posisjonert til å spille en nøkkelrolle i elektrifiseringen av europeiske hjem. Vi er glade for å ha Swiss Life Asset Managers som langsiktig partner og gleder oss til å se hva vi kan oppnå sammen.
Følg med – vi har mange spennende nyheter i vente i vår reise mot et grønnere, mer energieffektivt Europa!